Akmenlige – inkstu ligos

Inkstų akmenligė

Akmenys paprastai susidaro ne pačiuose inkstuose, bet inkstų geldelėse. Iš čia su šlapimu patenka į šlapimtakį ir jį užkemša. Ima skaudėti, skausmas plinta nuo juosmens žemyn į apačią, ligonį pykina, kartais jis vemia, šlapimas teka po truputį. Skausmas kartais trunka net dvi paras, kol akmuo pereina į šlapimo pūslę.

Per dieglių priepuolį reikia duoti išgerti karšto glintveino. Pasodinti ligonį maždaug 20 minučių į šiltą vonią, paskui paguldyti į lovą ir ant skaudančios vietos dėti karštus kompresus, geriausia – neskustų virtų ir sutrintų bulvių. Bet jeigu pasirodys kraujo, vietoj karšto kompreso dėti ant pilvo pūslę su ledais. Keletą kartų per dieną ligoniui duoti gerti po valgomąjį šaukštą tanino tirpalo, jis daromas taip: į stiklinę vandens įdedama ant galiuko peilio tanino. Jeigu pasišalintų akmuo, reikia jį parodyti gydytojui, kad ištirtų, nes nuo akmens pobūdžio priklauso dieta, kurios ligonis turi laikytis: jeigu akmuo bus iš šlapimo rūgšties, reikia valgyti daugiausia augalinį ir pienišką maistą. Tokiam ligoniui žalinga mėsa, ypač inkstai, kepenys, liežuvis, kiauliena, aštrūs patiekalai, rūgštynės ir špinatai. Labai naudingos urotropino (Urotropinum) tabletės po 0,5 arba 0,1 tris kartus per dieną – jis tirpdo šlapimo rūgštį.

Dažnai pasitaiko dar fosfatinių ir karbonatinių akmenų. Tada reikia valgyti mažiau vaisių, žalumynų, ypač kiaušinių. Naudinga tris kartus per dieną gerti po desertinį šaukštelį sodos ir kaitintosios magnezijos vienodomis dalimis. Bet kad ir kokie būtų akmenys, gerti alkoholinius gėrimus griežtai draudžiama. Nereikia pamiršti, kad vieno akmens pasišalinimas – tai jau aiškus požymis, kad inkstuose yra palankios sąlygos jiems susidaryti, kad labai galimas dalykas, jog ir dar yra akmenų, kol kas nedidelių, todėl reikia stengtis, kad jų daugiau nesusidarytų.

Jeigu inkstuose yra akmenų, reikia kuo daugiau gerti vandens, ypač karšto, daugiau judėti ir mažiau gulėti lovoje, nes judant akmenys greičiau pereina į šlapimtakį. Bet jodinėjimas, bet koks sportas, sunkus fizinis darbas žalingi.

Kad palengvėtų duriantys inkstų skausmai, kurie kartais kankina ligonį akmenims dar ir nejudant, gerai trinti juosmenį (bet atsargiai) švariu drignių aliejumi, o jeigu galima gauti vaistinėje, tai chloroformu ir drignių aliejumi lygiomis dalimis.

Liaudies medicinos priemonės:

1. Geriausia iš jų – dirvinis asiūklis (Equisetum arvense). Reikia paimti pilną arbatinį šaukštelį tos sausos žolės stiklinei verdančio vandens, užpylus palaikyti 20 minučių, nukošti ir išgerti rytą nevalgius. Po pusvalandžio galima pusryčiauti. Taip daryti kasdien du ar tris mėnesius. Asiūklis suminkština akmenis ir paverčia juos smėliu – ne tik inkstų; bet taip pat kepenų ir tulžies pūslės akmenis. Pradėjus gydytis stiprūs skausmai netrukus liaujasi, susilpnėja, o maždaug po mėnesio šlapime pasirodo smėlis. Taip pamažu visi akmenys visiškai neskausmingai pasišalina. (Ši priemonė labai gera, daug kartų patikrinta.)

2. Padaryti dilgėlių užpilą ir gerti po 1-2 puodukus kasdien.

3. Virti piene vyšnių uogas ir tą pieną labai karštą gerti kasdien, kol akmenys išnyks.

Apskritai esant sutrikusiems inkstams, nors dar nėra tiesioginių akmenligės požymių, naudingos tokios liaudiškos priemonės:

1. Kasdien gerti po 2 valgomuosius šaukštus alyvų aliejaus.

2. Kasdien išgerti kokias dvi stiklines aguonų užpilo. Dviem stiklinėms vandens imama maždaug 4-5 arbatiniai šaukšteliai aguonų. (Nepatikrinta.)

3. Naudinga gerti po stiklinę per dieną beržo sulos.

4. Rytą nevalgius išgerti taurelę ridikų sulčių.

5. Tris kartus per dieną išgerti po stiklinę karšto vandens, jame išmaišius valgomąjį šaukštą džiovintų obuolių žievių miltelių.

6. Gerti po dvi stiklines per dieną tokių žolių užpilo: meškauogės (Arctostaphyllos uvaursi) ir dirvinio asiūklio (Equisentum arvense) vienodomis dalimis. Dvi savaites gerti, dvi praleisti ir vėl gerti. Be to, tai labai naudinga skrandžiui.

Padeda ir citrinų sultys, jos tirpdo inkstų ir šlapimo pūslės akmenis.

Akmenligė:

Inkstų akmenligė
Tulžies pūslės akmenligė
Šlapimo pūslės akmenligė

Tulžies pūslės akmenligė