Difterija

Paprastai prasideda gerklės skausmu, pakyla tempera­tūra, padidėja pažandžių limfmazgiąi. Ant paburkusių tonzilių atsiranda gelsvų apnašų; kartais jos išplinta ir ant gomurio lankų, ant liežuvėlio. Esant sunkiai ligos formai, apnašų atsiranda visoje gerklėje, net nosyje, iš nosies te­ka kraujingos išskyros. Sunkios formos difterija retai iš­gydoma, o jeigu vaikas ir bus išgelbėtas, gali būti įvairių sunkių komplikacijų: galūnių paralyžius, kurtumas.

Kai tik kyla įtarimų difterija, reikia tuojau kreiptis į gy­dytoją ir paguldyti vaiką į ligoninę, kur jam bus suleis­tas antidifterinis serumas. Jeigu dėl kurios nors priežas­ties to negalima padaryti, reikia patiems imtis tokių prie­monių.

Pirmiausia duoti ligoniui vidurius laisvinančių vaistų. Paskui gerklę skalauti stipriu druskos arba acto skiedi­niu, – ir viena, ir kita priemonė padeda pašalinti apna­šas. Jokiu būdu negalima pačiam bandyti tepti gerklę iš vidaus, nes paspaudus apnašas pūliai iš jų gali patekti į atviras žaizdeles ir užkrėsti kraują. Duoti po 1/4 arba­tinio šaukštelio smulkios sieros per dieną.

Ant kaklo reikia dėti šaltus kompresus ir keisti jiems sušilus. Jeigu sunku ryti, duoti čiulpti ledo. Jeigu kak­lo liaukos paburkusios, šaltų kompresų ant kaklo tuo metu nedėti, o tepti ichtiolio tepalu arba bent jodo te­palu.

Jeigu apnašų atsirado nosyje, reikia į ją įšvirkšti van­denilio peroksido skiedinio (3 proc. Sol. Hydrogenii pe-roxydi diluta), stiklinei vandens – arbatinis šaukštelis pe­roksido. Kai apnašos išnyks, reikia pradėti gerklę ska­lauti vandenilio peroksidu. Labai padeda apnašas panai­kinti ir žaizdeles užgydyti citrinos – reikia gerti jų sultis arba valgyti gabaliukus su medumi (be žievės).

Kad išvengtų širdies paralyžiaus, ligonis turi gulėti ne mažiau kaip tris savaites, apskritai tol, kol jo pulsas yra lėtesnis negu 60.

Jeigu po ligos dėl susilpnėjusių akių raumenų atsiran­da žvairumas, reikia akims daryti šiltas sūrias voneles -į stiklinę vandens dėti pilną arbatinį šaukštelį druskos. Tuo pačiu vandeniu rytą ir vakare patrinti akis. Bet jei­gu ant akies yra spuogelis arba prasidėjo akių uždegi­mas, druskos vartoti negalima, reikia palaukti.

Ligos metu reikia daugiausia laikytis pieniškos dietos, valgyti įvairias sriubas, gerti kisielių; jėgoms pastiprinti galima ligoniui duoti vyno, geriausia portveino.

Jeigu teka iš ausies, reikia įkišti į ausį levandos alie­jaus ir trupučio spirito mišiniu suvilgytą tamponą; taip pat naudingas tirpalas, pagamintas iš glicerino ir valy­to karbolio tokia proporcija: viena dalis karbolio ir de­šimt dalių glicerino. Tai labai maža porcija, užsakant vaistinėje reikia prašyti duoti 4-5 kartus daugiau, nes tai labai geras vaistas apskritai nuo ausų ligų.

Liaudiška priemonė nuo difterijos. Apdėti kaklą švie­žių kopūstų lapais ir aprišti; lapus keisti, kai tik jie sušils, šiuo atveju ligą veikia ne tik atšaldymas, bet ir paties ko­pūsto gydomosios savybės. Kaip parodė praktika, ši priertionė veiksmingesnė negu vandens kompresai.