Dantys

Dantims reikia ypač didelio dėmesio ir geros priežiū­ros, nes žmogaus burnoje yra šimtai įvairių mikrobų, per nesveikus dantis patenkančių į kraują ir kartais sukelian­čių labai rimtas ligas. Jeigu yra galimybė, reikia ne ma­žiau kaip du kartus per metus parodyti dantis gydytojui, kad nuvalytų, užplombuotų ir kt. Nepamiršti valyti dan­tis po kiekvieno valgymo arba bent kartą per dieną.

Dažniausiai jaučiame dantų skausmą dėl šių priežasčių:

1.  Nervinis dantų skausmas. Jam nuraminti reikia du tris kartus per dieną išgerti bromo arba 20 lašų valeri­jono, galima įdėti valerijono lapų tarp danties ir skruos­to arba kramtyti tą žolę. Tai nuramina skausmą net esant ėduoniui.

2.  Peršalimas, ypač reumatinis. Reikia trinti dantenas chininu arba česnako skiltele. Dantų ploto reumatui bū­dinga tai, kad burnoje gali mausti net tas vietas, kur dantys ištraukti, nes maudžia likę nervai.

3.  Labai skauda, jeigu yra danties ėduonis, ypač jeigu atviras nervas. Tokį dantį geriau ištraukti, kad neuž­krėstų kitų, bet jeigu dar galima, – užplombuoti. O kol kas skausmui nuraminti galima į danties ertmę įdėti va­tos gumuliuką, suvilgytą mėtų lašais arba gvazdikų alie­jumi (jeigu nervas atviras, tai nelabai padeda). Galima įdėti vatos, suvilgytos 20 proc. karbolio rūgšties tirpalu (tai labai greit nuramina skausmą), bet reikia žiūrėti, kad karbolio rūgštis nepaliestų kitų dantų, nes nuo karbolio dantys trupa.

Jeigu dantys išgedę ir iš burnos jaučiamas blogas kvapas, labai gerai burną skalauti žiemės (Vincą minor) nuoviru; stiklinei verdančio vandens imti 2-3 žiupsnelius sudžiovintos žolės. Dantų gedimo priežastys yra šios:

1.  Labai šaltas ir labai karštas maistas, ypač jeigu dar jie kaitaliojami. Nuo to dantų emalis trūkinėja.

2.  Maistas, kuriame negausu kalkių, arba per daug minkštas. Nuo to dantys silpnėja.

3.  Per daug rūgštus maistas, nes jis tirpdo dantų emalį.

4.  Saldumynai.

5.  Dantys genda vartojant geležies tirpalą, kuris labai kenkia dantims. Geležį reikia gerti kapsulėse arba per šiaudelį, o po to labai gerai išskalauti burną.

Kartais dantys skauda dėl smarkaus dantenų uždegi­mo. Prasidėjus uždegimui, dažnai atsiranda pūlinys, la­bai skauda, ypač naktį, taip pat valgant šaltą arba karštą maistą. Reikia dantenas porą kartų patepti jodu, kuo dažniau skalauti burną karštu ramunėlių arba šalavijo užpilu, skruostą laikyti šiltai.

Naminės ir liaudiškos priemonės nuo dantų skausmo:

1.  Skalauti burną sveiko mažo vaiko, ne vyresnio kaip 3-4 metų, šlapimu arba šlapimu perpus su spiritu.

2.  Skalauti, palaikant burnoje kuo ilgiau, degtinės ir ajerų užpilu.

3.  Trinti dantenas gysločio sun­ka. Taip pat skalauti burną tos žolės užpilu, dantys bus stipresni.

4.  Pridėti prie skaudančio danties tankiažiedės rūgšty­nės.

5.  Smulkiai supjaustyti gabaliuką svogūno, suvynioti į ploną medžiagą ir įdėti j ausį priešingoje nuo skaudan­čio danties pusėje.

Kad nesusidarytų dantų akmenys, reikia valgyti kuo daugiau žemuogių ir citrinų. Silpnoms dantenoms su­stiprinti reikia kasdien suvalgyti bent vieną skiltelę žalio česnako.