Cukraligė

Yra dvi diabeto rūšys.

Necukrinis diabetas. Jis pasireiškia tik gausiu ir daž­nu šlapinimusi, cukraus kiekis kraujuje normalus. Ka­dangi šlapinantis pasišalina labai daug azoto ir fosforo, toks ligonis greit pavargsta, jį troškina, gerklėje sausa, maža seilių. Ligos priežastis dažniausiai nervinio pobū­džio, ji stiprėja esant nemigai, nemalonumams. Patarti­na vartoti stiprinančias priemones: geležį, bromą, vale­rijoną. Ligos priepuolių metu gerai gerti po valgomąjį šaukštą glicerino per dieną, o fosforui papildyti – jis rei­kalingas smegenims – valgyti daugiau žuvies, mėsos, pieno, kiaušinio trynio, taip pat vėžių, smegenų.

Cukrinis diabetas. Šlapime daug vynuogių cukraus ir rūgštynių rūgšties, dėl to inkstuose lengvai gali susida­ryti akmenys.

Ligos požymiai: dažnas šlapinimasis, troškulys, nuo­latinis alkio jausmas, silpnumas, regėjimo pablogėjimas, širdies astma, odos niežėjimas, cukrus kraujuje ir šlapi­me.

Pirmiausia reikia nustoti vartoti cukrų ir visa tai, kur yra cukraus ir krakmolo: duoną, ryžius, kruopas, ankš­tines daržoves, razinas. Valgyti daugiau mėsos, riebalų ir šviežių vaisių, išskyrus bananus, trešnes, slyvas ir vy­nuoges, nes juose daug krakmolo. Labai naudingas lie­sas, rūgštus pienas, varškė. Prieskoniai reikalingi, kad lengviau būtų suvirškinami riebalai.

Padeda tokia dieta, kurios reikia laikytis bent kartą per savaitę: visą dieną valgyti tik šviežias daržoves, paskui suvalgyti 3-4 kiaušinius ir su jais truputį šviežio sviesto.

Kadangi diabetas yra kasos sutrikimo rezultatas, o ka­sa gamina žmogaus gyvybei būtiną hormoną – insuliną, tai geriausia medicininė priemonė prieš diabetą yra in­sulinas (gydytojo nurodymu). Vietoj cukraus reikia var­toti sachariną.

Liaudies medicinos priemonės:

1.  Reikia gerti, kiek tik nori, mėlynių lapų užpilą.

2.  Gerti po valgomąjį šaukštą per dieną ratanmedžio šaknies užpilo; į stiklinę verdančio vandens įdėti, kaip įprasta, arbatinį šaukštelį susmulkin­tos šaknies.

3.  Kuo daugiau juoktis, nes juokas mažina cukraus procentą kraujyje ir gerina ligonio būklę.

4.  Tris kartus per dieną gerti po valgomąjį šaukštelį garstyčių grūdų.

Diabetas labai paveldima liga, ypač jeigu ja sirgo abu tėvai.