Kapliai

Jų yra 8. Kiekvienoje žandikaulio pusėje po du – atitinkamai pirmasis ir antrasis kapliai. Kapliai ir krūminiai dantys priklauso šoniniam dantims, yra didesni už anksčiau aprašytuosius. Kandžiai ir iltys padeda atkąsti, atplėšti ir pjaustyti maistą, o kapliai ir krūminiai – sukramtyti ir trinti. Šių dantų kramtomasis paviršius platus, turi du gumburėlius – prieanginį ir liežuvinį. Viršutiniai kapliai dažniausiai turi dvi, o apatiniai vieną iš priekio atgal plokščią šaknį. Kadangi kapliai yra tarp ilčių ir krūminių dantų, jie turi bendrų sandaros požymių.Viršutinių kaplių prieanginio paviršiaus forma panaši į iltinių.

Viršutinio pirmojo kaplio vainikas yra netaisyklingas prizmės formos, šiek tiek liečiamųjų(kontaktinių) paviršių kryptimi suspaustas. Prieanginis vainiko paviršius išsigaubęs, vertikalus velenėlis jį skiria į dvi dalis: priekinę ir užpakalinę. Pastaroji yra platesnė už užpakalinę.Abi plokštumos, liesdamosi danties kramtomajame paviršiuje, sudaro dantelį. Liežuvinis paviršius yra labiau išsigaubęs, mažesnis ir žemesnis už prieanginį.

Kramtomasis paviršius turi du gumburėlius, iš kurių prieanginis yra aukštesnis ir smailesnis už liežuvinį. Tarp gumburėlių mediodistaline kryptimi eina vaga( sulcus intertubercularis). Ši vaga nepasiekia liečiamųjų (kontaktinių) paviršių, nes kramtomojo paviršiaus priekiniame ir užpakaliniame krašte yra emalio velenėliai. Šio danties vainiko kampo ir šaknies požymiai neryškūs.

Viršutinis pirmasis kaplys turi dvi šaknis- žandinę ir gomurinę, kurios daugiausia yra vienodo ilgio ir mediodistaline kryptimi plokščios. Kartais ties šaknies viduriu abi šaknys gali būti suaugusios, nors dažniausiai ties danties kakleliu, šaknies viduriu ar viršūnė jos būna išsiskyrusios.Jos šaknys yra suaugusios į vieną, šaknies šonuose yra vagelės. Kaplių šaknies medialiniame paviršiuje būna tam tikros formos įdubimų , todėl kanalus preparuojant galima perforuoti danties kaklelį.