Kepenų uždegimas (hepatitas)

Kepenys – vienas svarbiausių mūsų kūno organų: jos maitina nugaros smegenis, kurios gamina raudonuosius kraujo kūnelius, išskiria tulžį, kepenyse neutralizuojasi iš žarnyno patekusios nuodingosios medžiagos. Todėl jų

ligos visada smarkiai atsiliepia viso mūsų organizmo

darbui ir būklei.

Kepenų uždegimas būna ūminis ir lėtinis. Ūminio uždegimo požymiai: aštrus skausmas dešinė­je pašonėje, aukšta temperatūra, tamsus šlapimas, pa­didėja kepenys, neretai blužnis, ligonis vemia. Liga daž­nai baigiasi mirtimi. Ūminį kepenų uždegimą patiems gydyti labai sunku ir pavojinga, reikalingi gydytojo pa­tarimai ir priežiūra.

Susirgus lėtiniu uždegimu minėti požymiai kur kas lengvesni, todėl galima ir pačiam gydytis namuose, lai­kantis būtinų sąlygų. Tos ligos priežastys: maliarija, gir­tavimas, medžiagų apykaitos sutrikimai. Šiuo atveju gy­dytis reikia svarbiausia dieta: kuo mažiau vartoti rieba­lų, cukraus ir maisto, kuriame yra krakmolo; netgi ge­riau laikinai visai jų nevartoti. Kol ligonis visai pasveiks, negalima valgyti žirnių, pupelių, kopūstų, nieko marinuo­to ir kepto, jokių alkoholinių gėrimų. Valgyti vaisius, iš­skyrus bananus, labai naudingos braškės ir žemuogės, įvairūs pieniški produktai.

Jeigu skauda, prie dešiniojo šono reikia dėti šiltus kompresus, geriausia iš virtų ir sutrintų karštų bulvių.

Daug geriantys asmenys suserga kepenų ciroze. Tai lėtinė progresuojanti kepenų liga. Iš pradžių ligonį py­kina rytais, jis raugėja, netenka apetito, liesėja. Kepenys iš pradžių smarkiai padidėja, o paskui pamažu susitrau­kia, pilvo ertmėje susikaupia daug skysčio ir pagaliau žmogus miršta nuo išsekimo. Išgydyti cirozę iš pradžių dar galima, bet vėliau jau nebeįmanoma. Svarbiausias gydymas – minėta dieta.

Pirmieji cirozės požymiai – nuovargis nuo bet kokio darbo, mieguistumas, kartumas burnoje, dažnai vargina rėmuo.

Liaudiškos naminės priemonės:

1. Maždaug 15 minučių virti jaunus kukurūzų burbuolių lapus ir paskui per valandą po du puodukus išgerti tą nuovirą.

2.  Kasdien išgerti po puoduką raudonųjų burokėlių ir ridikų sunkos (perpus).

3.  Gerti kasdien po 2-3 puodukus šlamučių (geriausia laukinių) žiedų nuoviro.

4.  Po 2-3 puodukus per dieną išgerti miškinių žemuo­gių lapų ir stiebelių užpilo.

Ne tik sergant kepenų, bet ir inkstų arba skrandžio li­gomis gera tokia priemonė: vakare prieš miegą sušla­pinti kambario temperatūros vandeniu paklodę, išgręžti ir apsisupti nuo pažastų iki kelių (ne aukščiau ir ne že­miau). Po to atsigulti, labai šiltai apsikloti ir gulėti apie pusantros valandos (jeigu galima, tuo metu nekalbėti). Paskui nusišluostyti kūną, apsivilkti sausus baltinius ir atsigulti. Taip daryti kartą per savaitę arba bent per dvi savaites; tai labai pagerina virškinimo organų darbą ir padeda išvengti įvairių jų ligų ir peršalimo.

Dar labai gera tokia paprasta priemonė: sutarkuoti 4 šaukštus krienų, sumaišyti su stikline pieno, pašildyti, bet neužvirinti, apie 5 minutes palaikyti, perkošti ir po truputį gerti. Taip daryti keletą dienų.