Bronchinė astma

Dusulio priepuoliai gali trukti nuo keliolikos sekundžių iki kelių valandų ar net dienų. Ligoniui stinga oro, sun­ku kvėpuoti, dažnai vargina kosulys, aštrūs skausmai, pereinantys į petį. Priepuoliui baigiantis ligonis atkosti gleivinių skreplių.

Liga sunkiai išgydoma, bet jeigu bus imtasi tinkamų priemonių, toks ligonis gali gyventi dešimtis metų.

Priepuolio metu reikia ligonį atlaisvinti nuo ankštų dra­bužių, įleisti į kambarį šviežio oro, rankų plaštakas ir ko­jas įmerkti į karštą vandenį arba pridėti prie jų garstyčių trauklapius; širdies plotą trinti skudurėliu, suvilgytu šaltu vandeniu su actu ir druska (jeigu plaučiai sveiki), smilkinius patrinti odekolonu. Priepuolį mažina viršuti­nės kūno dalies – nuo galvos žemyn iki krūtinės ir nu­garos pusės – masažas.

Prasidėjus priepuoliui padeda tokia priemonė: išvirti bulvių, sudėti jas karštas j dubenį, atsisėsti prieš jį, už­dengti galvą ir kvėpuoti garais. Gerti labai karštą bruk­nių arbatą (arbatai imti lapus ir uogas, vis tiek – šviežias ar džiovintas). Kai pasidarys lengviau kvėpuoti, tuojau gulti į lovą ir gerai užsikloti. Jeigu priepuolis silpnas, ga­lima tik išgerti labai karštos bruknių arbatos.

Geros ir tokios liaudies medicinos priemonės:

1.  Kasdien išgerti po puoduką dilgėlių lapų nuoviro. Nuovirui imamas arbatinis šaukštelis sausų lapų stikli­nei vandens, užvirinti moliniame arba emaliuotame inde, truputį palaikyti ir gerti kaip arbatą. Aliumininiame ir ap­skritai metaliniame inde jokių žolių virti negalima.

2.  Labai gera priemonė – imbieras: reikia paimti imbie­ro vaisių, nuplauti, nulupti, sutarkuoti, suberti į butelį ir užpilti spiritu. Laikyti saulėtoje arba šiltoje vietoje porą savaičių, kol užpilas pagels. Tada nukošti ir palikti nu­sistoti. Nusistojusį ant dugno krakmolą išmesti, o užpi­lą gerti taip: du kartus per dieną (po pusryčių ir pietų ar­ba po pietų ir vakarienės) po arbatinį šaukštelį pusei stiklinės vandens. Retkarčiais daryti kelių dienų pertrau­ką. Imbieras kartais beveik visai išgydo astmą.

Sergantys astma turi maitintis daugiausia pieniškais produktais, gerti išrūgas. Reikia vengti susijaudinimo, didelės fizinės įtampos, nerūkyti, negerti alkoholinių gėrimų.

Ištikus priepuoliui galima išgerti truputį rūgštaus vyno arba ant peilio galiuko sodos. Tuo metu padeda ir va­lerijonas (15-20 lašelių).