Ausų ligos

1. Aštrus skausmas. Dažniausiai būna peršalus. Reikia įdėti į ausį vatos, suvilgytos šiltu aliejumi, arba įlašinti du tris lašus tokio tirpalo: viena dalis grynos karbolio rūgšties ir dešimt dalių glicerino, po to įdėti vatos. Jei­gu viso to po ranka nėra, taip pat padeda, nors ir sil­pniau, ant vatos gumulėlio užlašinti šilti mėtų arba pe­lynų lašai.

Kamparo aliejaus galima įlašinti tik tada, jeigu ligonis neišeis į šaltą orą, nes kitaip ausį gali imti dar labiau skaudėti.

2.  Kraujavimas iš ausies. Gali pradėti kraujuoti nuo stipraus smūgio. Reikia tuojau įkišti į ausį vatos tampo­ną, suvilgytą boro rūgšties tirpalu (vienas arbatinis šaukštelis vandens stiklinei), aprišti ausį, atsigulti ir prie galvos skaudančios pusės pridėti pūslę su ledu. Būtinai pakviesti gydytoją.

3.  Siera ausyse. Jeigu dėl kokios nors priežasties au­syse susikaupia sieros daugiau, negu reikia, susidaro kamštis, ausyse ima spengti, žmogus blogiau girdi ir pan. Reikia įlašinti į ausį kokio nors aliejaus ir truputį pagulėti, kad aliejus giliau nutekėtų j ausį, o po kokių trijų valandų išplauti ausį šiltu ramunėlių arba druskos tirpalu. Švirkšti tirpalą reikia ilgai, apie 10-20 minučių, kol kamštis išeis, kartais dalimis.

4.  Pūlinys ausyje. Beveik visada būna dėl peršalimo. Prasideda staigiu, aštriu skausmu, plintančiu į visą gal­vos pusę, dantis, sustiprėjančiu naktį. Po 8-12 dienų su­sidaręs pūlinys pratrūksta, pūliai išteka, ir ligonis ima sveikti.

Iškilus ausyje pūliniui reikia kreiptis į gydytoją, nes tai labai rimta liga ir pačiam gydytis rizikinga. Reikia tik įsi­dėmėti, kad įtariant pūlinį švirkšti į ausį vandens negalima. Be to, ligonis turi miegoti ant tos pusės, kur pūli­nys, kad pūliai nepatektų į ausies gilumą.

Pasveikus dar kurj laiką reikia tepti ausį boro vazelinu ir negerti alkoholinių gėrimų.

Liaudies medicinos priemonė esant pūliniui ausyje. Į ausį reikia lašinti kepto .svogūno sunkos su linų alie­jumi. Daroma taip: žaliame svogūne reikia išpjauti nedi­delę duobutę ir įpilti į ją truputį linų aliejaus. Paskui svo­gūną iškepti ir sunką išspausti į ausį. Ta priemonė ge­ra ir esant kurtumui dėl nežinomos priežasties.

5.  Silpna klausa arba visiškas kurtumas. Priežastys: peršalimas, nervinis sukrėtimas, difterija, skarlatina, se­natvė, ausies pažeidimas ir kt. Geriausia kreiptis į gydy­toją. Kurtiesiems padeda specialūs klausos aparatai.

6.  Svetimkūniai ausyje.