Apendicitas

Aklosios žarnos kirmėlinės ataugos (apendikso) uždegimas

Sergant paprastu, lėtiniu uždegimu, juntamas maudžiantis skausmas pilvo apačioje, dešinėje pusėje. Jeigu neatsiranda jokių kitokių reiškinių, užtenka padaryti šilto vandens klizmą, o po to kurį laiką ramiai pagulėti. Skausmas paprastai greit praeina.

Tačiau jeigu skausmas plinta į juosmenį, pučia vidurius, pykina, ligonis net vemia, vargina vidurių užkietėjimas, šlapimo išsiskiria nedaug ir jis būna tamsus, pakyla temperatūra, – visa tai rodo, kad prasidėjo rimtesnis uždegimas. Šiuo atveju reikia atsigulti ir stengtis nejudėti. Ant pilvo su nedideliais laiko tarpais galima dėti pūslę su ledu. Mažiausiai parą nieko nevalgyti ir negerti, o jeigu ligonis labai nori gerti, galima duoti po arbatinį šaukštelį šaltos arbatos. Jokių vidurius laisvinančių vaistų, ypač ricinos, geriau nevartoti: nuo jų apendiksas gali pratrūkti, jeigu jame jau būna prasidėjęs pūliavimas.

Kai pykinimas praeis ir skausmas susilpnės, temperatūra nukris, galima duoti truputį pieno su vandeniu arba vandenyje gerai išplaktą baltymą. Paskui po truputį pradėti valgyti daržovių tyrelę, gerti buljoną.

Tačiau jeigu temperatūra vis kyla, pasiekia net 40 laipsnių ir daugiau, skausmai nesiliauja, tai rodo, kad prasidėjo pūlinis uždegimas. Reikia pakviesti gydytoją ir važiuoti į ligoninę operuoti, nes pūlinis apendicitas neišgydomas. Gydytoją reikėtų kviesti net anksčiau, kai tik ima kilti temperatūra.

Ligos priežastys dažniausiai yra netinkamas maistas, pavyzdžiui, kai žmogus valgo daug vynuogių arba vyšnių ir praryja jų kauliukus, kai mėsa kepama apsilupusiame emaliuotame inde ir pan. Kepant atšokusi emalė susimaišo su maistu ir patenka į skrandį, o paskui nueina į akląją žarną, įstringa apendikse, dirgina jį ir sukelia uždegimą.

Kartais liga tampa chroniška, trunka ne vienus metus, tik retkarčiais pasireiškia, be didesnių skausmų ir temperatūros pakilimo. Bet pasitaiko, kad net lengvai užgavus dešinę pilvo pusę apendicitas staiga paūmėja, ir tai gali baigtis net mirtimi.

Naminė priemonė. Prasidėjus skausmams reikia tuojau užplikyti gervuogių arbatos ir ją gerti. Be to, padeda kas valandą geriamas karštas pienas, kuriame buvo pavirinti kmynai.